Budowa mieszalnika

Posted by admin

Mieszalnik do betonu jest zbudowany podobnie jak łyżka ładowarkowa. Płaszcz oraz lemiesz jest wykonany z blach trudnościeralnych. Na urządzeniu zabudowany jest również: rozdzielacz hydrauliczny sterujący ślimakiem oraz spustem betonu (opcja), silnik hydrauliczny z przekładnią łańcuchową, siłownik hydrauliczny spustu betonu. Element mieszający – ślimak jest przystosowany do wykonywania mieszanek na sucho i na mokro. Mieszalnik do betonu składa się z następujących części:

ŁYŻKA – podłużna spawana konstrukcja, zaopatrzona z tyłu w płytę adaptacyjną ze szybkozłączem do podłączenia z maszyną. Kształt i typ płyty adaptacyjnej zależny jest od typu maszyny. Łyżka zaopatrzona jest u spodu w dwa podparcia zapewniające stabilność w czasie pracy mechanizmu. Wszystkie inne komponenty umocowane są do łyżki.

NAPĘD – jest umiejscowiony z prawej strony łyżki (od prawej strony obsługującego) Składa się z obrotowego silnika hydraulicznego oraz łańcucha napędowego, który umożliwia ruch mieszalnika. Koło napędu jest na wałku silnika hydraulicznego i jest podtrzymywane łożyskiem. Koło napędzane razem z wałkiem jest zamocowane przy pomocy łożyska na osi ślimaka. Łańcuch jest naciągany przy pomocy napniacza. Kompletny zespół napędowy jest umiejscowiony pod zdejmowaną osłoną.

MIESZALNIK (ślimak) – spawana konstrukcja składająca się z rury i segmentów. Mieszanie odbywa się poprzez obroty elementów miksujących (połowa jest prawoskrętna, połowa lewoskrętna) ślimak jest zamocowany w łożyskach zabezpieczonych gumową uszczelką zapobiegającą przeciekom

DOLNY MECHANIZM SPUSTOWY – składa się z siłownika hydraulicznego, płyty adaptacyjnej i podłączeń

KRATOWNICA OCHRONNA – jest przyśrubowana, ma za zadanie zabezpieczać mechanizm oraz jego obsługujących.

NAPĘD HYDRAULICZNY – składa się z przewodów i zaworów umożliwiających podłączenie i obsługę.

Krata zabezpieczająca spełnia rolę ochrony dostępu do ślimaka. Na kracie są umiejscowione zęby, na których można rozcinać worki z cementem dodawanym do mieszanki.

Dodatkowym elementem jest rura spustowa, dzięki której pomocnik operatora może sterować wylewaniem betonu wg potrzeb.